Gymnasieskolor arbetar på samma sätt som grundskolor när det gäller mobbning.
Vi använder nödvändiga kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera.
Vi skulle vilja sätta lite fler kakor för olika funktioner som hjälper dig som användare.
Vi vill också sätta kakor för statistik så vi kan analysera och förbättra webbplatsen.
Du kan när du vill ändra dina inställningar.
Du har valt att tillåta alla kakor. Du kan när du vill ändra dina inställningar.
Gymnasielärare Axel Hörstedt, verksam vid Katedralskolan i Uppsala, har tilldelats Kungliga Vitterhetsakademiens pris för berömvärd lärargärning. Prissumman är 50 000 kronor och till priset hör även ett bidrag på 20 000 kronor för inköp av litteratur till skolbiblioteket.
Nu är det dags för dig som går i årskurs nio eller på ett introduktionsprogram att söka till gymnasiet. Det finns många yrkes- och högskoleförberedande program att välja på och ansökningsperioden pågår 14 januari–7 februari.
Åsa Johansson, förstelärare på vård- och omsorgsprogrammet på Lundellska skolan, vinner Uppsala kommuns pedagogiska lärarpris för gymnasiet 2024. Eleverna som nominerat Åsa tycker att hon gör komplexa ämnen begripliga och att hon anpassar undervisningen efter deras behov och nivå.
Matteklubben är för barn som har stort intresse för matematik.
Så arbetar vi med:
Ett av skolans viktigaste uppdrag är att kompensera för barns och ungas skillnader i uppväxtvillkor. Oavsett bakgrund och förutsättningar ska alla barn och elever få en likvärdig chans att lyckas i skolan och få med sig en god utbildning ut i livet. Många verksamheter behöver fungera och samverka för att nå målet om en likvärdig skola.